WARTO WIEDZIEĆ
18 gru
10:39

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, biorąc kredyt

Decyzja o wzięciu kredytu nie jest prosta i wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem do spłacania pożyczki niezależnie od Twojej sytuacji finansowej. Czy będzie to kredyt gotówkowy na bieżące wydatki, czy też kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie, istnieje wiele elementów, na które warto zwrócić uwagę, podpisując umowę z bankiem.

Nie każdy kredytobiorca jest zadowolony ze swojej decyzji, a dla wielu osób konieczność spłaty kredytu wiąże się nawet z upadłością konsumencką. Prezentujemy listę 5 rzeczy, o których należy pamiętać, rozważając wzięcie kredytu.

Realne zapotrzebowanie na pieniądze

Kwestia ta może wydawać się dość oczywista, ale pierwszą rzeczą, na jaką musisz zwrócić uwagę biorąc kredyt, jest to, czy w ogóle go potrzebujesz. Wiele osób podejmuje decyzję o kredycie zbyt pochopnie, błędnie ustalając swoje priorytety i często żałując z perspektywy czasu zaciągniętej pożyczki. Czasami czas i skrupulatne oszczędzanie wystarczą, by odłożyć fundusze na planowany wydatek i ograniczyć konieczność zaciągania kredytu do minimum. Sposób ten jest szczególnie polecany tym, którzy decydują się na kredyt hipoteczny – im większy wkład własny uda Ci się przygotować, tym niższą ratę kredytu możesz ustalić.

Planowanie funduszy i zabezpieczenia kredytu

Jeśli decyzja o kredycie jest nieunikniona, skup się na dokładnym przeanalizowaniu budżetu, jakim obecnie dysponujesz. Twoja sytuacja życiowa może zmienić się w każdej chwili i wiele sprawdzonych banków bierze kwestię środków jakimi dysponujesz pod uwagę, ale kwestię spłacania kredytu co miesiąc warto przeanalizować też we własnym zakresie.

Weź pod uwagę swoje stałe przychody i comiesięczne wydatki, ale pamiętaj też o niespodziewanych kosztach, które mogą pojawić się za rok czy dwa – ubezpieczenie samochodu, przeglądy i naprawy, leczenie, opieka nad zwierzętami, planowane dzieci. Jeśli Twoja rata kredytu nie pozwoli na pewną swobodę finansową z miesiąca na miesiąc, podjęcie pożyczki będzie niezbyt rozsądnym pomysłem i warto wtedy pomyśleć o rozciągnięciu go na dłuższy okres i mniejsze raty.

Pamiętaj o dodatkowych kosztach kredytu

frankowicze

Jeśli zmagasz się z kredytem we frankach, warto skontaktować się z odpowiednią kancelarią prawną oferującą pomoc dla frankowiczów.

Pomiędzy wieloma decyzjami, jakie wiążą się z zaciągnięciem pożyczki w banku, wiele osób zapomina, że kredyt na 100 000 zł nigdy nie oznacza, że tyle też spłacimy w ratach. Na koszt kredytu składają się oprocentowanie nominalne, ubezpieczenia, prowizje bankowe i koszty przygotowawcze. Zsumowane mogą oznaczać, że po zaciągnięciu kredytu spłacisz go ze sporą nadwyżką na korzyść banku.

Im dłuższy okres spłaty, tym większe niebezpieczeństwo związane ze zmieniającą się wartością waluty czy zmienną sytuacją życiową. Przekonali się o tym między innymi frankowicze, którzy zaciągając kredyt w stabilnej walucie franka szwajcarskiego, nie przypuszczali (i nie zostali poinformowani), że wraz z upływem lat i spadkiem stabilności waluty ich saldo kredytowe może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent pomimo regularnych spłat.

Wybór banku udzielającego kredyt nie jest bez znaczenia

W mediach, ale też pośród ludzi, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu, wiele słyszy się o bankach, które naciągają klientów na wyjątkowo niekorzystne warunki pożyczki, obiecując szybką gotówkę i bezpieczeństwo przez cały okres spłaty. Nie mając żadnego doświadczenia z rynkiem finansowym, trudno często rozpoznać oszustwo, dlatego bardzo ważną radą dla wszystkich osób planujących zaciągnięcie kredytu jest korzystanie wyłącznie z zaufanych, sprawdzonych banków. W szczególności trzeba tu uważać na różnego rodzaju promocje reklamowane jako wspaniała oferta, ukrywające w umowie wiele kruczków i zapisów działających na niekorzyść klienta. Zdecydowanie odradza się wszelkiego rodzaju chwilówki i gotówkę od ręki – żaden bank nie da kredytu za darmo, a na niezaufanych źródłach możesz stracić więcej, niż zyskać.

Ostatnią już radą, którą warto wziąć sobie do serca, decydując się na kredyt, jest otwarcie na pomoc. Nie mając pojęcia o finansach i po raz pierwszy decydując się na kredyt, można wpaść w spore problemy, dlatego czasem warto wstrzymać się z decyzją i skonsultować swoją sytuację finansową z adwokatem lub zewnętrznym doradcą finansowym niezwiązanym umową z żadnym bankiem. Osoby takie będą w stanie rzetelnie ocenić Twoją zdolność kredytową i sytuację życiową oraz podpowiedzieć rozwiązanie, na którym zyskasz.

 

« »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.