WARTO WIEDZIEĆ
Podatki rozliczane przez firmę księgową
07 paź
2:03

Audyt księgowy – od czego zacząć?

Sprawdź, czy Twoja firma ma wystarczająco dobrze opracowaną ścieżkę audytu księgowości. Ścieżka audytu księgowości składa się z papieru i elektronicznych źródeł dokumentujących historię transakcji biznesu. Ścieżki audytu, są wykorzystywane do śledzenia danych finansowych działalności gospodarczej – jest to księga główna dla źródła tej transakcji/funduszy. Silna ścieżka audytu zapewnia kompleksowe, chronologiczne listy dokumentujące działania podjęte dla rozpoczętym i kompletnych transakcji. Ustal, czy twoje praktyki księgowe, pozwalają śledzić cały proces transakcji finansowej z dokumentacją. Jeśli nie, procesy księgowe muszą zostać wzmocnione, aby utworzyć wystarczająco solidną ścieżkę audytu księgowości. Na przykład, jeśli kupujesz towar od dostawcy, znajdź go w dokumentacji związanej z transakcją (np. fakturze), zlokalizuj transakcję na odpowiednim koncie (jak koszt lub rachunki płatne na koncie), a także określ jaki rodzaj transakcji był zawarty (kupując towary od dostawcy).

Działanie księgowego w fimie

Oprogramowanie dla księgowych – musisz mieć kogoś, kto je rozumie

Zatrudnij księgowego do oprogramowania, który tworzy elektroniczną ścieżkę audytu księgowości dla firmy. Korzystanie z oprogramowania księgowego jest zalogowanime działalności finansowej Twojej firmy, która pozwala na łatwe przechowywanie i analizowanie danych rachunkowych z łatwością. Oceń istniejące rekordy polityki utrzymania małych firm. Wszystkie informacje finansowe powinny być przechowywane niezawodnie, bezpiecznie i w sposób zorganizowany. Wszystkie istotne informacje, jak wyciągi bankowe, anulowana kontrola i paragony należy przechowywać co najmniej do końca okresu sprawozdawczego. Mając te informacje przechowywane i łatwo dostępne, pomożecie sobie rozwiązać wszelkie problemy lub rozbieżności, które powstają lub mogą powstać. Nie powinno być związane z dokumentacją dla każdej transakcji, wraz z odpowiednimi wyjaśnieniami dla transakcji, które będą wykorzystywane do odliczeń. Zbadać, jak finansowe dokumenty są przekazywane personelowi jest rachunkowość. Pierwszym krokiem w kontroli księgowości w małej firmie składa się z gromadzenia dokumentów finansowych, suche jak faktury, rachunki i wyciągi bankowe i wręczając je do działu księgowego lub księgowego do przetwarzania.

Biuro usług księgowych

Prowadzenie księgowości swojej firmy na własny rachunek – jak widać z powyższych sformułowań, może wydawać się nieco skomplikowane. Jeśli jesteśmy małą, początkującą firmą zatrudniającą do 10 osób wydamy zaledwie kilkaset złotych miesięcznie na opłatę za usługi, to nie jest wiele a pozwoli nam to na odprężenie się i skupienie się na rozwoju samego biznesu jak i oferty. Biuro usług księgowych pomoże nam wybrać odpowiednią ścieżkę rozliczeń z kontrahentami, wzmocni naszą pozycję na rynku dzięki sprawnym działaniom. Niektóre firmy zajmują się jednocześnie doradztwem ze strony prawnej a także doradztwem biznesowym, proponując najwygodniejsze rozwiązania w przypadku zmiany rodzaju spółki, w sytuacjach przejęć, wykupień czy różnorodnych zmian – np. podczas wejścia na nowy rynek.

« »