WARTO WIEDZIEĆ
znak towarowy ochrona
26 sie
2:55

Działania kancelarii prawniczej a ochrona znaku towarowego

Jak ochronić swoje własne znaki towarowe i inne kwestie związane z komunikacją wizualną firmy, aby uchronić się przed nieuczciwą konkurencją? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu. 

W biznesie należy dbać o swoje interesy na każdym polu. Szczególnie, jeśli firma odnosi sukces i oferuje wyjątkowe usługi oraz produkty, które mogą kusić konkurentów do tworzenia bardzo podobnej oferty w przyszłości, warto zdecydować się na odpowiednie zabezpieczenie zarówno proponowanych usług lub produktów w kwestii ich funkcjonalności, jak i ich nazw oraz logotypów. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, w których konkurencja będzie sprzedawać praktycznie ten sam produkt i będzie reklamować go z wykorzystaniem Twojej nazwy i logo firmy, które będzie już wtedy wystarczająco rozpoznawalne, aby przyciągać nowych klientów.

Nie odkładaj ochrony znaków towarowych na później – zrób to jak najszybciej

Znaki towarowe to między innymi logo Twojej firmy, a także logo konkretnego produktu czy technologii, którą wykorzystujesz w swojej ofercie i jest ona innowacyjna i jedyna w swoim rodzaju, wymyślona przez Twoich inżynierów lub innych specjalistów. Jeśli prowadzisz firmę, która zaczyna odnosić sukcesy dzięki odpowiedniemu podejściu oraz bardzo ciekawej ofercie, możesz spodziewać się, że wkrótce Twoimi działaniami zainteresują się nie tylko klienci, ale także potencjalna konkurencja, która będzie chciała odnieść podobny sukces i wpasować się w niszę, którą znalazłeś.

ochrona znaków towarowych

Zastrzeżenie znaku towarowego jest czynnością, która ochroni firmowy symbol przed wykorzystaniem go przez konkurencję.

Jedni będą próbowali samodzielnie stworzyć podobne produkty, skierowane do tej samej grupy docelowej, a inni z kolei mogą pokusić się o praktyki związane z wykorzystaniem Twojego produktu, logo oraz technologii bez Twojej wiedzy. Niestety do czasu, aż nie zastrzeżesz swojego znaku towarowego, nie jest to działanie do końca niezgodne z prawem. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji tego typu, warto się za to zabrać jak najszybciej i nie odkładać tego na później. Im wcześniej to zrobisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz miał do czynienia z wykorzystaniem Twojego znaku bez Twojej zgody. 

Ochrona znaku towarowego pozwoli uniknąć sytuacji, gdy inna firma o bardzo podobnej ofercie, działająca w tej samej branży, zacznie się pod Ciebie podszywać, aby skierować ruch oraz przychody z Twojej działalności do siebie. Jest to zachowanie nieetyczne z punktu widzenia biznesu, ale niestety, jeśli nie zastrzeżesz swojego znaku towarowego na czas, to takie działania mogą mieć miejsce i niekoniecznie muszą mieć negatywne skutki dla konkurenta, który pokusił się o takie działania. Dlatego, aby tego uniknąć, koniecznie zgłoś się do sprawdzonej kancelarii, która doskonale zna się na przepisach w tym zakresie i pomoże Ci odpowiednio zastrzec Twój znak towarowy.

Będziesz mógł dzięki temu posługiwać znaczkiem R lub TM przy logo oraz będziesz miał prawo do odpowiednich roszczeń, jeśli ktoś wykorzysta Twój znak towarowy bez Twojej zgody.

znak towarowy ochrona

Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy znają się na tej tematyce

Zastrzeżenie znaku towarowego, nie jest wydatkiem, który warto odkładać. Szczególnie że ochrona logotypu marki to wcale nie jest ogromna inwestycja ani kolosalne koszty. W Polsce to zaledwie kilkaset złotych. Jeśli z kolei zależy Ci na ochronie znaku na terenie Europy, to jest to wydatek rzędu kilku tysięcy, a na cały świat kilkunastu tysięcy.

Jak podają specjaliści z KHG Group – są to więc koszty stosunkowo niskie, biorąc pod uwagę fakt, jakie korzyści niesie za sobą podjęcie takiego działania oraz pamiętając o tym, jak poważne konsekwencje i duże straty finansowe może spowodować działanie konkurencji i wykorzystanie Twojego logo w tej samej branży bez Twojej wiedzy. Dlatego, zamiast zwlekać, najlepiej od razu skontaktuj się z profesjonalną agencją, która posiada w swoich strukturach odpowiedni dział prawny, zajmujący się taką tematyką. 

Dobrze jest w tej sprawie zgłosić się do profesjonalistów, którzy nie będą sztucznie zawyżać ceny za ochronę znaku towarowego na wybranym obszarze, a także znają się na tych sprawach i bez najmniejszego problemu wyjaśnią Ci wszystkie najistotniejsze kwestie. Dzięki temu na pewno uda Ci się w odpowiedni sposób zastrzec znak towarowy oraz w razie potrzeby wyciągnąć odpowiednie konsekwencje od osób, które złamią prawo i wykorzystają go w swojej działalności bez Twojej wiedzy. 

« »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.