WARTO WIEDZIEĆ
oszkodowania
19 lip
9:15

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Ilość poważnych wypadków drogowych zwiększa się z roku na rok. Coraz więcej osób traci nie tylko swoje samochody, ale przede wszystkim zdrowie i sprawność fizyczną.

Jednakże pomimo doznania uszczerbku na zdrowiu i posiadania ubezpieczenia, trudno jest uzyskać odpowiednie odszkodowanie, które pokryje chociaż część kosztów leczenia.

Osoba poszkodowana w wypadku, ma możliwość ubiegania się również o odszkodowanie, które ma celu zrekompensowanie powstałych szkód i krzywd. Niestety, uzyskanie takiego zadośćuczynienia jest niezwykle trudne ze względu na brak zaangażowania ze strony sprawcy, a także utrudnione postępowanie procesowe. Warto wtedy zwrócić się o pomoc do specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań kancelarii adwokackiej. 

Odszkodowanie po wypadku – komu się należy?

Współcześnie nie trudno jest o wypadek komunikacyjny, ale zaledwie ponad połowa osób ma świadomość tego, że jako poszkodowany ma możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Prawo cywilne jasno określa w jakich przypadkach i komu należy się odszkodowanie z tytułu poszkodowanego w wypadku, za który nie ponosi odpowiedzialności za jego spowodowanie.

W większości przypadków osoba poszkodowana będzie miała możliwość żądania zadośćuczynienia od sprawcy wypadku komunikacyjnego nie tylko za stratę mienia, ale również za odniesiony uszczerbek na zdrowiu.

Każdy posiadacz samochodu jest zobowiązany do tego, aby posiadać ubezpieczenie OC, z którego w momencie spowodowania wypadku komunikacyjnego ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie nie tylko za zniszczenie samochodu poszkodowanego, ale również zadośćuczynienie za poniesione straty na zdrowiu.

W ramach odszkodowania można ubiegać się również o zwrot kosztów leczenia, pobytu w szpitalu czy przyszłej rehabilitacji powypadkowej.

Warto jednak pamiętać, że uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym nie jest łatwe, stąd też wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy w uzyskaniu odszkodowania w Świnoujściu czy miejscu zameldowania, pracy lub zamieszkania. Prawnicy specjalizujący się w odzyskiwaniu odszkodowań pomogą zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, a także wskażą kolejne kroki w procesie uzyskania zadośćuczynienia.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym? W pierwszej kolejności tuż po wypadku poszkodowany powinien ustalić wszystkie dane personalne sprawcy. Oprócz imienia i nazwiska, niezbędne będzie posiadanie numeru pesel, również numeru polisy OC, a także model i marka pojazdu.

Nie może również zabraknąć numeru rejestracyjnego. Jeśli wypadek nie był poważny, z tymi dokumentami można udać się do ubezpieczyciela. W przypadku wypadków komunikacyjnych niezwykle poważnych w skutkach, konieczna będzie również notatka ze zdarzenia, którą spisuje policja.

Zanim jednak poszkodowany złoży wniosek o wypłatę odszkodowania u ubezpieczyciela sprawcy, warto zastanowić się nad żądana kwotą odszkodowania. Jeśli po wypadku poszkodowany nie odniósł żadnego uszczerbku na zdrowiu, dokumenty w zakładzie ubezpieczyciela może złożyć od razu.

Jeśli jednak osoba poszkodowana po wypadku potrzebowała pomocy medycznej i wymagała późniejszej rehabilitacji, warto zbierać wszystkie faktury i rachunki za leczenie. W praktyce wszystkie materiały, które potwierdzają rodzaj i skalę obrażeń, będą miały ogromne znaczenie w ustalaniu wysokości odszkodowania.

Odpowiednio przygotowana dokumentacja potwierdzająca zasadność wniosku, a także poprawnie napisany wniosek o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, będzie miała znaczenie w ustalaniu konkretnej kwoty ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, a w przypadku obszernej dokumentacji – 90 dni. Po tym czasie osoba poszkodowana powinna otrzymać uzasadnioną odpowiedź o wysokości odszkodowania bądź o odmowie jej wypłaty.

odszkodowanie za wypadek przy pracy

Odszkodowanie a pomoc kancelarii adwokackiej

Proces starania się o odszkodowanie z tytułu straty mienia bądź powstałego uszczerbku na zdrowiu po wypadku komunikacyjnym jest skomplikowany. Zebranie całej dokumentacji, a następnie napisanie zasadnego wniosku jest trudne – zwłaszcza jeśli zakład ubezpieczeń sprawcy odmawia wypłaty zadośćuczynienia.

Warto w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, gdzie doświadczeni adwokaci podejmą konkretne kroki w celu odzyskania świadczenia.

Kancelaria adwokacka wyjaśni jakie dokumenty będą niezbędne do tego, aby potwierdzić zasadność wniosku i na ich podstawie napisze wniosek do ubezpieczyciela. Doświadczeni prawnicy przeprowadzą dochodzenie o odszkodowanie OC od ubezpieczyciela, a także zadośćuczynienia za szkodę na mieniu i osobie, która powstała w wyniku wypadku drogowego.

« »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.