WARTO WIEDZIEĆ
30 mar
8:37

Jak zdobyć status Organizacji Pożytku Publicznego?

Status OPP to z pewnością szereg różnych przydatnych przywilejów, jednakże jego uzyskanie z pewnością nie należy do łatwych zadań. Przed organizacjami aspirującymi do otrzymania tego tytułu stawianych jest parę ściśle przestrzeganych warunków. Pierwszy z nich pojawia się już na etapie działalności, gdyż podmiot musi prowadzić działania na rzecz wybranej społeczności, przykładowo: ludzi chorych, gminy czy nawet członków samej organizacji, jeśli w jej skład wchodzą osoby potrzebujące. To jednak dopiero początek długiej drogi.

Kolejną istotną cechą jest fakt, że prowadzona działalność musi się odnosić do wykonywania zadań w interesie publicznym. Nie powinno być jednak problemu z wyborem konkretnej dziedziny, jako pola działania, a z uwagi na to, iż zbiór zadań zgromadzony w art. 4 proponuje mnóstwo możliwości, jaką mogą się zająć nowe Organizacje Pożytku Publicznego. Trzecim na liście jest zapis odnoszący się do ogółu prowadzonych przez nie działań, które nie mogą zostać przytłoczone przez przytłoczone przez te w sprawie 1 procenta.

Czwartym warunkiem jest 100-procentowe przeznaczenie zebranych funduszy na wcześniej ustalony cel. Piątym natomiast i niezwykle ważnym czynnikiem jest podleganie pod statutowy, niezależny organ kontroli, przy czym co ważne jego członkowie nie mogą jednocześnie należeć do zarządu samej organizacji, ani być z nimi spokrewnieni. Każda fundacja OPP zobowiązuje się także do wdrożenia do statutu pewnych czterech zakazów odnośnie pożyczek, majątku i zakupów. Ostatnim warunkiem do spełnienia przez kandydata do otrzymania statusu jest wprowadzenie podziału na działalność nieodpłatną i odpłatną.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymogi stawiane przed przyszłymi organizacji pożytku publicznego należy przyznać, że nie jest to łatwe zadanie i wymaga sporego zachodu. Z drugiej jednak strony warto przebrnąć przez te wszystkie etapy, gdyż uzyskanie statusu jest nie lada wyróżnieniem dla organizacji, która może się pochwalić zaufaniem ludzi i dużą skuteczną działania na rzecz pomocy potrzebującym.

« »