Z jednoosobową działalnością gospodarczą mamy do czynienia wówczas, gdy właścicielem firmy jest jedna osoba. Ten sposób prowadzenia firmy jest szczególnie prosty do założenia. Decydując się na przejście z etatu na samozatrudnienie, nie jesteśmy odpowiedzialni a ponoszenie wysokich kosztów, a utrzymanie działalności jest stosunkowo tanie.
Każda działalność zarobkowa, która zapewnia nam regularne przychody i jest odpowiednio zorganizowana, spełnia warunki działalności gospodarczej. Jednoosobowa działalność stanowi dziś dość popularny sposób na prowadzenie własnego biznesu.
Wiele jest zalet prowadzenia firmy samodzielnie. Po pierwsze – ta forma działalności opiera się na zatrudnieniu samego siebie. Wszelkie koszty, jakie związane są z prowadzeniem takiej formy działalności, można włączyć do kosztów uzyskania przychodów.
Dzięki temu, dochód firmy jest obniżony, co przekłada się na niższy podatek do zapłacenia. Równie ważną sprawą, jest możliwość wyboru, jeśli chodzi o formę opodatkowania. Każdy przedsiębiorca może więc dopasować właściwy sposób opodatkowania do swoich potrzeb.
Jednoosobowa działalność gospodarcza jest opłacalna również wtedy, gdy chcemy obniżyć składki ZUS. Wysokość składek jest stała, jednak należy pamiętać, iż ich wysokość wzrasta dla osoby zatrudnionej na umowę. Pracodawca ponosi większe koszty niż samodzielny przedsiębiorca.
Odliczanie podatku VAT – prowadzenie działalności przez jedną osobę, umożliwia nam zarejestrowanie się jako czynny podatnik VAT. Wiąże się to z odliczaniem podatku za wszystkie rzeczy kupione do firmy.
Trzeba również wspomnieć o elastycznym czasie pracy, możliwości samorealizacji oraz uzyskaniu dofinansowania. Będąc szefem dla samego siebie, możemy decydować o czasie naszej pracy.
Warto pamiętać, że własny biznes a jednoosobowa działalność gospodarcza znacznie się od siebie różnią. Często, ‘szybkie’ zakładanie firmy może skończyć się popadnięciem w długi lub/ i bankructwem firmy. Dlatego konieczne jest spełnienie poniższych zasad, by nasza działalność zapewniała stałe przychody.
Przed założeniem działalności, należy poświęcić odpowiednio dużo czasu na przetestowanie naszych produktów lub usług. Musimy mieć pewność, że nie zabraknie popytu na nasz towar. Zaleca się testować produkt przez minimum kilka miesięcy.
Samodzielne prowadzenie własnej firmy najczęściej polega na oferowaniu usług i produktów, na jakich się znamy. Dzięki temu, możemy zdobywać nowe pasje. Jeśli chodzi o dotacje – o wiele prościej jest j uzyskać z Unii lub z Urzędu Pracy, jeśli prowadzimy jednoosobową działalność.
Dzięki temu, możemy znacznie podnieść jego jakość, zgodnie z oczekiwaniami i opiniami klientów. Poza tym, należy również przygotować wszystkie formalności dotyczące zakładania działalności jednoosobowej. Kolejnym wymogiem, który pozwoli nam dobrze prosperować od samego początku, jest stały i wysoki dochód (przez co najmniej 3 miesiące).
Rozpoczynając prowadzenie własnej firmy, warto wybrać odpowiedni i prosty program do fakturowania online, dzięki któremu w jednym miejscu będziemy posiadali wszystkie dokumenty finansowe naszej nowej firmy. Dobry program powinien się charakteryzować prostotą i funkcjonalnością. Standardowo programy do faktur posiadają systemy do rozrachunków, kosztów oraz fakturowania. Warto sprawdzić czy program do faktur posiada także takie usprawnienia jak szybkie ściąganie danych z GUS.
Każdy, kto decyduje się na założenie jednoosobowej działalności, może wybrać sposób prowadzenia rachunkowości. Samodzielne wykonywanie tej funkcji, pozwala obniżyć wydatki firmy.
Wato dodać, że jeśli dochody naszej działalności nie przekraczają rocznie 1,2 mln Euro, możemy stosować uproszczone procedury. Zgłoszenie działalności do CEIDG, prowadzenie KPiR oraz rejestracja do podatku VAT, to podstawowe czynności, jakie należy wykonać na samym początku.
Prowadzenie samodzielnie rachunkowości, wymaga wyboru odpowiedniego programu księgowego. Ponadto, samodzielny przedsiębiorca musi pamiętać o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy, opłacanie składek ZUS, prowadzenie KPiR oraz odprowadzanie podatku VAT do odpowiedniego urzędu.
Na samym początku, samodzielne prowadzenie rachunkowości może być skomplikowane dla przedsiębiorcy. Z tego też powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług biura rachunkowego, co znacznie ułatwia funkcjonowanie firmy.
Wszystkie wydatki i przychody musimy przechowywać w Księdze Przychodów i Rozchodów. Na jej podstawie bowiem, wyliczane są zaliczki na podatek dochodowy.
W księdze zawierają się dokumenty dotyczące:
Pod koniec każdego miesiąca, istotne jest wykonanie wydruku wszystkich zapisów, jakie znajdują się w KPiR.