WARTO WIEDZIEĆ
Prowadzenie ksiąg rachunkowych
26 sty
11:51

Komu przysługuje zasiłek na dziecko child benefit?

Child Benefit jest zwolnionym z podatku zasiłkiem pobieranym z tytułu wychowywania dzieci i przyznawanym tym, którzy wychowują dziecko na terenie Wielkiej Brytanii. Choć wielu Polaków doskonale zdaje sobie sprawę z możliwości uzyskania tego typu zasiłku na dziecko i chętnie z niego korzysta, znajomość zasad według których o Child Benefit można się starać bywa ograniczona. Z tego też powodu wiele osób korzysta z pomocy firm rozliczających podatki za granicą, uzyskując profesjonalne doradztwo w sprawie składnia wniosków o dodatkowe zasiłki. Komu przysługuje zasiłek na dziecko Child Benefit i jak się o niego starać?

Wielka Brytania – zasiłek na dziecko Child Benefit – kto może się starać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby móc starać się o Child Benefit należy być fizycznie obecnym w Wielkiej Brytanii razem z dzieckiem, przebywać w Wielkiej Brytanii na stałe i traktować ją jako swoje centrum interesów życiowych oraz być odpowiedzialnym finansowo za dziecko, a więc dokładać do kosztów jego wychowania kZasiłek na dziecko child benefitwoty wyższe niż wysokość Child Benefit.

Wysokość przyznawanego zasiłku zależy od ilości wychowywanych dzieci i na chwilę obecną wynosi £20.30 tygodniowo na najstarsze dziecko, oraz £13.40 tygodniowo na każde kolejne dziecko. O zasiłek na dziecko Child Benefit można ubiegać się zarówno po narodzinach dziecka na terenie Wielkiej Brytanii, po adopcji dziecka lub po sprowadzeniu niepełnoletniego dziecka z Polski do Anglii. Z reguły Child Benefit jest przyznawany dziecku do 16 roku życia, z wyjątkiem dzieci uczących się – w ich przypadku granica przesuwa się do 20 roku życia.

Zasiłek na dziecko Child Benefit – czy dziecko musi mieszkać z rodzicem?

Wiele osób starających się o pomoc w postaci Child Benefit zastanawia się, czy dziecko na które ma zostać przyznany zasiłek musi zamieszkiwać w Wielkiej Brytanii. Polacy niejednokrotnie wyjeżdżając za granicę w celach zarobkowych pozostawiają swoją rodzinę w Polsce i regularnie przesyłają jej zarobione w Anglii pieniądze. Obowiązujące obecnie przepisy mówią, że Polska, jako kraj Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zalicza się do wyjątków w których rodzic może starać się o Child Benefit na dziecko nie mieszkające w Wielkiej Brytanii, pod warunkiem że płaci on na utrzymanie dziecka kwotę nie mniejszą niż wysokość zasiłku, a osoby pozostające z dzieckiem w Polsce nie pobierają na nie zasiłku.

Kiedy można stracić prawo do Child Benefit?

Choć zasady przyznawania zasiłków na dziecko w Wielkiej Brytanii wydają się dość pobłażliwe, Anglia nieustannie walczy z nadmiarem osób przyjeżdżających za granicę i żyjących wyłącznie z zasiłków oferowanych im przez państwo. Z tego też powodu warunków, w których można stracić Child Benefit jest znacznie więcej, niż tych uprawniających do korzystania z niego. Warto pamiętać więc, by niezwłocznie poinformować Child Benefit Office o zmianach takich jak zmiany w statusie rodziny (nowe małżeństwo jednego z rodziców, rozwód, narodziny kolejnego dziecka), zmiana konta bankowego, nazwiska czy adresu zamieszkania, wyjazd z Wielkiej Brytanii zarówno rodzica jak i dziecka (także tymczasowy), pobieranie świadczeń na dziecko w Irlandii Północnej, pobieranie zasiłku lub innych świadczeń w innym kraju, zmiany w trybie edukacji dziecka, czy wreszcie zmiany w zarobkach, w sytuacji kiedy jeden z rodziców przekroczy indywidualny dochód powyżej £ 50,000.

zwrot podatku z angliiJak uzyskać zasiłek na dziecko Child Benefit w Wielkiej Brytanii?

Wspomniany wcześniej Child Benefit Office to instytucja zajmująca się na co dzień przyjmowaniem wniosków o przyznanie zasiłku na dziecko. Aby się o niego ubiegać należy wysłać do odpowiedniego sobie biura wniosek wraz z załączonym Europejskim Aktem Urodzenia dziecka w oryginale. Zasiłek na dziecko Child Benefit w Wielkiej Brytanii jest wypłacany rodzicowi, z którym dziecko mieszka – jeśli jest ono wychowywane przez małżeństwo, zasiłek trafia na konto bankowe matki, natomiast w przypadku separacji na konto rodzica, z którym dziecko przebywa na stałe. Ubiegając się o zasiłek na dziecko w Anglii warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, którą jest Tax-Pol z Wrocławia – zajmującą się na co dzień załatwianiem kwestii finansowych i podatkowych dla rodaków przebywających w UK. Dzięki ich usługom masz pewność, że Twoje dokumenty trafią do Child Benefit Office wypełnione zgodnie z oczekiwaniami i nie zostaną odrzucone z powodu błędów.

 


 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

zwrot podatku z Anglii
zwrot podatku vat z niemiec
Zwrot podatku Anglia
Do ilu lat wstecz można starać się o zwrot podatku z Anglii? Będąc zatrudnionym w Polsce, ale pracując w Niemczech mogę ubiegać się o zwrot podatku? Co jest potrzebne do wykonania zwrotu podatku z UK?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu
« »