WARTO WIEDZIEĆ
30 mar
8:48

Kredyty hipoteczne w Polsce

Średnia miesięczna pensja w największych miastach w Polsce pozwala na zakupienie 0,45 m kw. mieszkania. Sprawia to, że jedna piąta polskich par mieszka w mieszkaniach stanowczo dla siebie za małych a na plecach ciąży im dodatkowo pożyczka. Na zachodzie Europy sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej, bo np. w takiej Irlandii statystycznie na każdą parę przypada mieszkanie o dwukrotnie większym metrażu niż w Polsce.

Około 19,8% polskich par mieszka w kawalerkach, która według standardów Unii Europejskiej jest za mała nawet dla jednej osoby. W Unii Europejskiej problem z za małym mieszkaniem dotyczy jednej pary na dwadzieścia pięć. Gorsza sytuacja niż u nas w kraju panuje tylko na Węgrzech i Łotwie.

Mimo, że jedna piąta par mieszka w kawalerkach to przeciętna Polska para ma statystycznie do dyspozycji w swoim mieszkaniu 2,8 pokoju, co i tak stawia Polskę na samym końcu rankingu europejskiego.
Jedna dziesiąta polskich par ma na koncie swojej nieruchomości kredyt hipoteczny i jest to pięć razy mniej niż w krajach Unii. Dwuosobowe gospodarstwa domowe zadłużają się dwa razy częściej niż ogół społeczeństwa. W przypadku wszystkich Polaków 8,3% jest posiadaczem mieszkania, na, którym ciąży kredyt hipoteczny.

Trzeba na koniec zauważyć, że jeśli chodzi o polski rynek kredytów, to jest on najgorzej rozwinięty w porównaniu do innych krajów europejskich.

« »