WARTO WIEDZIEĆ
outsourcing kadr
13 sty
2:01

Na czym polega outsourcing kadrowo-płacowy?

Outsourcing usług jest jednym z trendów rynkowych wykorzystywanych coraz częściej zarówno przez małe, jak i duże firmy, w praktycznie wszystkich branżach. Idea outsourcingu opiera się na zlecaniu zewnętrznej firmie opieki nad określonymi zadaniami związanymi z prowadzeniem działalności, w tym np. opieki kadrowo-płacowej czy księgowości. Outsourcing pozwala zrezygnować z zatrudnienia pełnego działu kadrowego do własnej firmy i w ten sposób umożliwia cięcie kosztów przy zachowaniu równie wysokiej skuteczności i jakości prowadzenia działalności. Na czym polega outsourcing kadrowo-płacowy, jakie elementy obsługi kadr i płac może przejąć firma zewnętrzna i dlaczego tak wiele firm decyduje się dziś na taki krok?

Na czym polega outsourcing kadr i płac?

Outsourcing w najprostszym rozumieniu zagadnienia polega na przekazaniu w ręce zewnętrznej firmy opieki nad zadaniami związanymi z kadrami i płacami w firmie. Zadania te obejmują wiele aspektów i formalności niezbędnych do wypełnienia przez firmy, choć nie ograniczają się wyłącznie do opieki nad wszelką dokumentacją. W ramach outsourcingu kadr i płac zewnętrzna firma świadcząca takie usługi może przeprowadzać szkolenia pracownicze, wdrażać nowe modele motywacji pracowników, pilnować terminów okresowych badań i szkoleń czy nawet przejąć na siebie odpowiedzialność za pracowników i reprezentować firmę przed organami kontrolnymi.

Najważniejsze zadania outsourcingu kadrowo-płacowego

  • Sporządzanie umów o pracę i umów cywilnoprawnych dla nowych i obecnych pracowników firmy,
  • Sporządzanie dokumentacji kadrowej i prowadzenie akt pracowniczych w formie papierowej i elektronicznej,
  • Prowadzenie kartotek czasu pracy oraz urlopów,
  • Opieka nad terminami obowiązkowych badań okresowych, szkoleń BHP i innych zobowiązań pracowników,
  • Przygotowywanie listy płac,
  • Prowadzenie ewidencji czasu pracy, urlopów i zwolnień chorobowych,
  • Sporządzanie deklaracji dla ZUS,

Firma świadcząca usługi z zakresu outsourcingu kadrowo-płacowego może zająć się wszystkimi najważniejszymi aspektami związanymi z zarządzaniem pracownikami, pozostawiając przy tym najważniejsze decyzje w rękach zarządu firmy i dając dostęp do prowadzonej dokumentacji zawsze wtedy, gdy to potrzebne.

Outsourcing kadr i płac – kiedy warto z niego korzystać?

dokumenty kadroweProblemy z zarządzaniem działem kadr i płac zwykle pojawiają się wraz z rozwojem firmy, gdy w zespole zaczyna pojawiać się większa liczba pracowników. To właśnie na tym etapie wiele firm i przedsiębiorstw podejmuje decyzję o oddelegowaniu obsługi kadr i płac do firmy zewnętrznej w ramach outsourcingu, pozwalając by ta już od początku zajęła się gromadzeniem najważniejszej dokumentacji, różnego rodzaju rozliczeniami i doradztwem. Z outsourcingu kadrowo-płacowego korzystają zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i korporacje i średnie firmy, które inwestując w outsourcing mogą przeznaczyć większą część swojego budżetu na rozwój ważniejszych obszarów działania firmy.

Outsourcing kadrowo-płacowy – czy powinieneś się na niego zdecydować?

Zlecenie opieki nad kadrami i płacami bądź księgowością firmy jest decyzją, której nie należy podejmować pochopnie – wybór odpowiedniej firmy świadczącej usługi outsourcingu będzie tu kluczowy. W ogólnym rozrachunku warto jednak taką decyzję rozważyć, bo korzyści z outsourcingu znacząco przewyższają pozostawienie kadr i płac we własnych rękach. Dlaczego?

Outsourcing kadrowo-płacowy to przede wszystkim sposób na ograniczenie kosztów prowadzenia niezbędnej dokumentacji pracowniczej. Zlecenie działania firmie zewnętrznej jest tańsze, niż zatrudnienie i utrzymanie pracownika, szczególnie, gdy pod uwagę weźmiemy konieczność zapewnienia mu urlopu, niezbędnych szkoleń czy regularnych aktualizacji oprogramowania niezbędnego do obsługi kadr i płac. Firma zewnętrzna nie tylko ma je w zasięgu ręki, ale i nie stwarza ryzyka przerwania ciągłości działań kadrowo-płacowych, gdy osoba za nie odpowiedzialna się rozchoruje czy pójdzie na urlop.

Outsourcing kadrowy we Wrocławiu prowadzony przez Biuro Rachunkowe Inpensa to w dużej mierze również gwarancja wysokiej jakości obsługi. Dzięki fachowej wiedzy, doświadczeniu w pracy z wieloma firmami i regularnym szkoleniom, firma świadcząca usługi kadrowo-płacowe w ramach outsourcingu jest w stanie zadbać o najwyższy poziom.

Outsourcing to także oszczędność czasu. Zlecenie zadań na zewnątrz pozwala ograniczyć liczbę zadań administracyjnych w firmie i skupić się na jej głównym celu działania. Nad samymi sprawami kadrowymi dla Twojej firmy może pracować jednocześnie kilka osób z firmy zewnętrznej, dzięki czemu wszystkie dokumenty, wnioski i raporty będą przygotowane we właściwym terminie.

« »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.