WARTO WIEDZIEĆ
biuro rachunkowe
23 wrz
6:18

O czym pamiętać przy zakładaniu firmy?

Niejedna osoba marzy o założeniu własnej firmy. Dążymy do tego nie tylko po to, by móc samodzielnie organizować swój czas pracy, ale także dlatego, że własny biznes daje ogromne możliwości rozwijania swojej pasji.

Jedynym, co zniechęca do podjęcia tej przełomowej decyzji, jest niezrozumiały gąszcz przepisów prawnych i pułapki szybko zmieniającego się rynku. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego krótkiego tekstu nie będziesz obawiać się ani jednych, ani drugich.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

W Polsce działalność gospodarcza może być prowadzona jednoosobowo przez osobę fizyczną, a także przez spółkę cywilną i rozmaite spółki prawa handlowego. Najprostszą formą jest oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej, która idealnie sprawdza się w przypadku wszelkiego rodzaju freelancerów, artystów i rękodzielników. Taką działalność można podjąć już w dniu złożenia stosownego wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jak złożyć wniosek o wpis do CEIDG? Wystarczy założyć konto w bazie, zalogować się na nie i skorzystać z formularza on-line, który później należy opatrzyć podpisem elektronicznym. Potrzebne będą Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, PESEL), dane dotyczące dokumentu tożsamości i dane adresowe. Pamiętaj, że nazwa zakładanej działalności gospodarczej musi obejmować Twoje imię i nazwisko.

Podaj również liczbę pracowników, których planujesz zatrudnić, datę rozpoczęcia działalności, informacje o ubezpieczeniu oraz dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania.

Dobra rada – bądź elastyczny w swojej wizji

Podczas składania wniosku do CEIDG będziesz musiał podać kody PKD, czyli skróty oznaczające rodzaje działalności, jakie ma wykonywać Twoja firma. Pierwszy z podanych kodów oznaczać będzie główną dziedzinę aktywności przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że osoba zakładająca firmę może za darmo poprosić o wpis dowolnej ilości kodów PKD, co może przydać się później.

Jak już wspomnieliśmy, rynek usług podlega dynamicznym zmianom. Możliwe jest więc, że przydarzą się okresy, w których będziesz musiał nieco zmodyfikować profil działalności Twojej firmy w celu podratowania jej płynności finansowej. Na takie rozwiązanie pozwoli Ci wpisanie kilku drugorzędnych kodów PKD.

Jeśli wystawiłbyś fakturę za zrealizowanie projektu niezgodnego z kodami widniejącymi w Centralnej Ewidencji, może to zostać uznane za odmowę dopełnienia obowiązku statystycznego.  Sąd karny ma wtedy możliwość ukarania przedsiębiorcy grzywną w wysokości do 5000 zł.

Na początku nie rezygnuj ze stałej pracy

Zanim Twój biznes zacznie przynosić zyski, musisz pozyskać pierwszych klientów i wyrobić sobie renomę. Trudno jest o stały dopływ zleceń, gdy dopiero zaczynasz a konsumenci jeszcze o Tobie nie usłyszeli. Ponieważ początki prowadzenia działalności gospodarczej wiążą się często z chwilami posuchy i nieregularnymi zarobkami, nie rezygnuj od razu z dotychczasowo posiadanej posady.

W miarę jak Twoja własna firma będzie się rozpędzać, możesz negocjować zmianę wymiaru godzin z całego etatu na jego połowę. Warto jednak poświęcić trochę wolnego czasu, by nie rozpoczynać przygody z działalnością gospodarczą od ciągłego stresu i zamartwiania się domowym budżetem.

Nie spodziewaj się samych sukcesów

Największym wrogiem młodego przedsiębiorcy jest słomiany zapał, często podszyty chęcią odniesienia natychmiastowych zysków. W rzeczywistości jednak w rozwijanie własnego biznesu wpisane jest odnoszenie mniejszych i większych porażek. Potrzebujesz czasu, by nauczyć się, jakie usługi i produkty najbardziej interesują Twoich klientów i jakie działania marketingowe skutkują największym zaangażowaniem.

wrocław rachunkowość

Zatrudnij dobre biuro rachunkowe

Rozliczenia z urzędem skarbowym mogą przyprawić o ból głowy niejednego początkującego przedsiębiorcę. Wsparcie w tej kwestii uzyskasz od biura rachunkowego, którego eksperci będą mogli także doradzić Ci w ważnych dylematach ekonomicznych. Usługi specjalistów to gwarancja terminowego i rzetelnego wykonania usługi. Wiedząc, że Twoje księgi rachunkowe znajdują się w dobrych rękach, możesz spać spokojnie i skupić się na opracowywaniu coraz kreatywniejszych innowacji dla Twojego biznesu.

Jak znaleźć solidne biuro rachunkowe we Wrocławiu? Sprawdź ofertę biura Inpensa, które dla każdego klienta stara się być elastycznym partnerem biznesowym.

« »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.