WARTO WIEDZIEĆ
18 mar
1:02

Polacy wciąż masowo wyjeżdżają za granicę

Czy w Polsce wciąż mamy niski standard życia? Co determinuje zachowania Polaków dokonujących emigracji?

Wyjazd za granicę najczęściej zauważalny jest wśród osób młodych, zwłaszcza u par lub u świeżo założonych rodzin. Warunki finansowe oraz gospodarcze zachęcają Polaków do przeprowadzania się za granicę kraju. Uważają, że w Anglii, Niemczech, Norwegii czy Danii życie jest stosunkowo tańsze, na wyższym poziomie, zaś praca nawet o najniższych zarobkach może pozwolić na lepszy standard egzystencji niż w granicach Polski. Przeciętna rodzina za granicą (w przypadku obu osób pracujących) jest w stanie odłożyć nawet 30-40% łącznej kwoty otrzymywanej jako miesięczny dochód. Dla przykładu młode małżeństwo w Wielkiej Brytanii, które łącznie zarabia około 2400 funtów, może odłożyć ich nawet 800, co niektórzy są w stanie odłożyć aż połowę, a to oznacza, że jedna pensja pozwala na bezproblemowe przeżycie. Wynajem mieszkania to koszt około 500 funtów, resztę pensji (700 funtów) można przeznaczyć na żywność oraz inne towary FMCG.

Zobacz co sprawia, że wyjeżdżamy

Podobnie sytuacja wygląda w Niemczech, co więcej – średnie zarobki w tym kraju są nawet wyższe niż w Anglii i wynoszą około 2600 euro brutto. Polacy oczywiście rzadko (lecz coraz częściej) osiągają takie zarobki zatrudniając się legalnie na 8 godzinnym etacie, aczkolwiek poziom opieki społecznej, świadczeń socjalnych, opieki medycznej jest na dobrym poziomie i właśnie przede wszystkim te czynniki przyciągają młode osoby to zamieszkania za granicą. Od kiedy Europa otworzyła swoje granice dla nowych członków (z 2004 roku) wiele zachodnich państw szybko zapełniło się emigrantami z krajów wschodnich, a przede wszystkim z Polski. Najwięcej jest nas właśnie w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Często emigrujemy także do państw skandynawskich, Islandii oraz Irlandii. Część Polaków podążając śladami swoich przodków decyduje się na kompletną zmianę w ich życiu i na zawsze wyjeżdżają do Kanady, USA czy Australii.

Życie w państwach anglosaskich jak widać jest bardzo atrakcyjne dla naszych rodaków – być może wpływa na to poczucie wolności, które w naszym narodzie jest głęboko zakorzenione. Na emigrację Polaków wpływa także możliwość łatwiejszego założenia firmy, np. w Anglii koszt takiego procesu to około 10 funtów, zaś sama procedura trwa maksymalnie dwa dni. Kolejną sprawą jest także mniejsza biurokracja, ostatnie badania pokazują, że Polska jest najbardziej zbiurokratyzowanym krajem UE, co znacząco wpływa na niechęć do rozwoju własnych biznesów wśród osób młodych.

« »