WARTO WIEDZIEĆ
18 mar
12:35

Sprawdzamy czy Polska gospodarka aktywnie korzysta z dofinansowań

Rozwój polskich przedsiębiorstw ze wszystkich segmentów – małego, średniego oraz dużego – postępuje.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na firmy niewielkie (do 10 pracowników), które szybko się rozwijają i często w stosunkowo krótkim czasie zostają lokalnymi liderami swojej branży.
Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej w roku 2004, polskie firmy mogą lepiej i skuteczniej rozwijać swoje skrzydła. Pomysły, idee, koncepcje mogą być realizowane skuteczniej. Dzięki finansom, które często są pieniędzmi nie podlegającymi zwrotowi polscy, zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy często korzystają z tego co oferuje Unia. Obecnie dotacje dla firmy można pozyskać już w kilka miesięcy, a maksymalna kwota to około 80 000 złotych. Dofinansowania dla firm funkcjonują inaczej, w tym wypadku mogą to być kwoty o wiele większe. Najczęściej przeznaczone są one jednak na duże (np. samorządowe) inwestycje, związane z renowacją bądź budową atrakcyjnego obiektu, przykładowo można tutaj wymienić:

  • rewitalizację środmieścia wraz z kompleksową renowacją elewacji kamienic
  • odbudowę starego basenu miejskiego, którego lata świetności przypadały 30 lat wstecz
  • zaplanowanie oraz konstrukcję tras rowerowych opasających całe miasto oraz jego okolice

Dotacje oraz dofinansowania są tym, w czym Polacy w ciągu ostatnich niemalże 11 lat zdążyli się wyspecjalizować, biorąc pod uwagę aktualny budżet na najbliższe 6 lat, Polska jest największym beneficjentem, który z około 900 miliardów euro pozyska aż 106! Oznacza to, że znacznie przewyższamy w pozyskiwaniu pieniędzy inne państwa Unii, nawet te o podobnej wielkości, zauważyć należy jednak, że Polska jest państwem, które podczas PRLu znacznie traciło gospodarczo, mimo teoretycznego rozwoju oraz rozbudowy przedsiębiorstw, nasze ówczesne władze mocno zadłużyły kraj, ostatnie długi zostały spłacone zaledwie kilka lat temu. Dzięki aktywnym działaniom przedsiębiorców w kraju i kooperacji z zagranicznymi inwestorami możemy liczyć na wzrost high-endowych zakładów na terenie całego kraju, co mocno przyczyni się do ogólnego wzrostu PKB w latach 2016-2025.

»