WARTO WIEDZIEĆ
Czy warto kupić mieszkanie
27 lip
1:59

Wynajmować czy kupić własne mieszkanie?

Kupno domu lub lokalu to istotna, długoterminowa, rzutująca na nasze życie lokata. Czy warto ją przyjmować? A może lepiej nająć sobie lokum? Jakie z danych rozwiązań w szerszej perspektywie wyjdzie bardziej korzystne dla naszego portfela… oraz dla nas samych?


Weryfikując ceny nieruchomości poprzez odszukanie w sieci hasła: nowe domy Wrocław, możesz dojść do wniosku, że bardziej opłaca się lokum dzierżawić niż nabyć. Czy tak się bardziej opłaca? Ku zdziwieniu, tak było w prawdzie jeszcze dwa lata temu. Wtedy to eksperci rynkowi tłumaczyli, że nasze konta lżej spostrzegą wydatki, jeśli zdecydujemy zamieszkać na cudzym. Polacy wszak nabywali pomimo niekorzystnych [cen|kwot} – zwyciężała chęć posiadania własnego lokalu czy domu. Czy dziś wciąż bardziej opłacałoby się wynająć nieruchomość?

Możemy zauważyć, że sytuacja gospodarcza w Europie nie przekształciła się dramatycznie od 2010 roku. Wystarczy jednak zbadać, w jakich cenach nowe domy Poznań oferuje aktualnie, by przekonać się, że są one zauważalnie mniejsze niż przed dwoma laty. Niestety, to nie musi oznaczać, że teraz będziemy mogli pozwolić sobie na zakup. Ceny bowiem się obniżyły, ale jednocześnie podwyższyły się nasze koszta utrzymania już posiadanego lokum; urosły szeroko pojęte koszty utrzymania. Teoretycznie mamy większe zarobki, ale wydajemy także więcej – niesłychanie wzrosły ceny paliwa, co pociągnęło za sobą falę innych podwyżek.

Podejmując decyzję nie rezygnujmy jednak z zakupu zbyt pochopnie. Związany z nim wydatek to bowiem niejedyny koszt, który musimy wziąć pod uwagę. Sytuacja jest prosta: gdyż lepiej żyć na swoim. Jesteśmy w stanie wówczas czynić na własną rękę, jeżeli chodzi o wystrój, i być bardziej pewnymi trwałości miejsca zamieszkania. Nie musimy obawiać się mało korzystnych umów czy humorów właściciela, zaś gdy trzeba wykonania jakichś napraw lub gdy wyrządzimy przypadkowo szkodę, będziemy w stanie rozwikłać trudność sami, bez niepotrzebnych stresów. Czy opłaca się zatem kupić mieszkanie? Jak najbardziej – na dłuższą metę może to być bardziej korzystna, bardziej satysfakcjonująca decyzja. Warto poradzić się w tym temacie specjalistów – my polecamy Wam firmę Zagrodzki – która specjalizuje się w sprzedaży domów oraz mieszkań.

Kupuj mieszkanie od byłego właściciela z głową

Kupowanie używanego lokalu jest o tyle cięższe od nabywania na rynku deweloperskim, że sprzedającemu o wiele prościej zataić przed tobą negatywne strony – albo nawet celowo o nich nie wspomnieć. Jeśli poszukujesz nowego mieszkania, a nie nie masz zamiaru przeglądać najświeższych propozycji deweloperów, niewątpliwie przydadzą ci się poniższe zalecenia.

Jeśli już postanowisz, że powinieneś się przeprowadzić, i że jako miejsce na mieszkanie Warszawa sprawdzi się najlepiej, będziesz miał obowiązek dopuścić się poważnego wyboru: czy skorzystać z oferty rynku pierwotnego, czy używanego? Wybierając rynek wtórny, będziesz musiał uważać na kilka bardzo ważnych cech oferowanego mieszkania.

Kupowanie a wynajmowanie mieszkania
Po pierwsze nie ograniczaj się tylko do jego wnętrza. Sprawdź, w jakim otoczeniu mieszkanie jest umieszczone. Czy możliwy jest prosty dojazd? Czy w pobliżu są usytuowane sklepy? Czy twoje pociechy będą musiały dalej dojeżdżać do szkoły? Jaki obraz z okna przywita cię codziennie? Nie wystarczy znaleźć online odzewu na frazę: mieszkanie Wrocław, aby znaleźć dobrze zlokalizowany budynek. Wrocław to bardzo duże miasto, a zatem każda z części miasta oferuje inne mieszkaniowe warunki.

Jeśli już znajdziesz blok położony w przyzwoitej okolicy, skup się na samym mieszkaniu. Czy pokój gościnny jest wystarczająco oświetlony? Czy kuchnia jest należycie przestronna? To jednak, wbrew pozorom, nie są najważniejsze kwestie, którymi należałoby się zająć. Istotne jest zbadanie, czy lokum nie jest zadłużony – może się zaś okazać, że po zakupie przejdzie ono na nowego właściciela.

Zainteresuj się instalacją elektryczną – jeżeli jest w okropnym stanie, będzie to oznaczać konieczność poniesienia dużych wydatków na jej naprawę. Zweryfikuj, czy farba na ścianach nie ma skłonności do pękania, i czy na suficie albo w innych miejscach nie robi się grzyb. Popytaj również o stawki utrzymania lokalu – również zaliczając w nie okresowe wydatki, na przykład zapłatę za ogrzewanie.

Starając się wyszukać mieszkania, stoisz przed ważnym wyborem, a więc nie ograniczaj się do wyszukania pierwszego lepszego ogłoszenia pod hasłem Mieszkanie Poznań. Im dokładniejszy będzie twój re-search, tym bardziej cenny okaże się twój zakup.

« »