WARTO WIEDZIEĆ
Usługi informatyczne Wrocław
23 lip
1:27

Czy warto na stałe zatrudnić informatyka w firmie?

Obecnie praktycznie w każdej firmie część czynności wykonuje się przy pomocy komputerów, systemów informatycznych oraz innych współdziałających z nimi urządzeń. Dzięki temu można znacząco ułatwić i przyspieszyć pracę oraz częściowo zastąpić ludzi w niektórych procesach. Jednak stosowanie tego typu rozwiązań w firmach sprawia, że niezbędne jest zatrudnienie informatyka lub też korzystanie z usług firm świadczących pomoc w tym zakresie. Jedynie w takiej sytuacji można mieć pewność, że firma będzie działała sprawnie, ponieważ nad wszystkimi urządzeniami oraz systemami IT czuwać będzie specjalista posiadający odpowiednią wiedzę, umiejętności i kwalifikacje.

Jednak tutaj rodzi się pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie informatyka na stałe, czy może skorzystanie z usług firm oferujących outsourcing IT?

Zatrudnienie informatyka na stałe

Rola informatyka w firmie jest obecnie bardzo ważna i często bez jego pomocy firma nie mogłaby działać. Zatrudnianie informatyka na stałe to bardzo dobra opcja, szczególnie dla firm, których działalność mocno oparta jest na komputerach, systemach informatycznych i innych tego typu rozwiązaniach, które wymagają stałego nadzoru ze strony specjalisty. Z tego względu informatycy zatrudniani są najczęściej w większych firmach, gdzie bardzo ważne jest to, aby specjalista był na miejscu i w razie jakiejkolwiek awarii czy innego problemu mógł zadziałać jak najszybciej.

Do obowiązków informatyka zatrudnionego w firmie należy m.in.:

  • konfiguracja sprzętu komputerowego i oprogramowania,
  • zarządzanie oraz obsługa sieci i serwerów,
  • nadzór nad bazą danych oraz zachowanie ciągłości dostępu do niej,
  • pilnowanie bezpieczeństwa systemów informatycznych, sieci oraz baz danych,
  • wsparcie techniczne podczas wykonywania codziennych czynności,
  • pomoc w obsłudze urządzeń oraz oprogramowania,
  • wdrażanie nowych rozwiązań IT w firmie.

Usługi informatyczne Wrocław

Kiedy zatrudnianie informatyka na stałe jest opłacalne?

Warto pamiętać o tym, że praca informatyka w firmie nie jest pracą ciągłą. Może się zdarzyć tak, że pracownik działu IT nie będzie miał żadnych obowiązków w danym momencie, dlatego tak ważne przed zatrudnieniem informatyka w firmie na stałe, jest przeanalizowanie czy taki pracownik jest nam potrzeby. W mniejszych firmach, w których różne usterki lub problemy z działaniem komputerów, systemów czy sieci komputerowych nie są zbyt częste, najlepszym rozwiązaniem może okazać się korzystanie z pomocy informatyka jedynie w momentach, gdy jest taka konieczność.

Dzięki temu nie trzeba zatrudniać dodatkowej osoby, a pomoc nadal mamy zapewnioną. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że nie mamy zapewnionej stałej pomocy, przez co każdorazowo musimy kontaktować się z firmą świadczącą tego typu usługi IT. Zatrudnienie informatyka na stałe sprawdzi się najlepiej w większych firmach lub firmach, których działalność mocno opiera się na nowych technologiach i różnych systemach informatycznych, które wymagają stałego nadzoru.

Outsourcing IT — z czym to się wiąże?

Outsourcing IT to powierzenie obsługi informatycznej firmie zewnętrznej specjalizującej się w tego typu usługach. Rozwiązanie to jest coraz popularniejsze, ponieważ ma wiele zalet, które czynią je najbardziej opłacalną opcją w wielu przypadkach.

Sporą zaletą outsourcingu IT jest to, że koszty pomocy IT ponoszone są przez firmę jedynie w sytuacji, gdy jest to konieczne. W przypadku zatrudnienia informatyka na stałe, koszty również są stałe i musimy je ponosić bez względu na to czy informatyk jest nam potrzebny w danej chwili, czy też nie.

Obsługa IT może być również rozliczana na podstawie stałego abonamentu, dzięki czemu koszty z tym związane mogą być rozplanowane tak, że w przypadku poważniejszej awarii możliwe będzie uniknięcie wysokich rachunków. W firmach oferujących usługi informatyczne we Wrocławiu pracuje najczęściej wielu profesjonalistów specjalizujących się w różnych dziedzinach. Dzięki temu otrzymujemy kompleksową pomoc w każdym przypadku. Dodatkowo mamy pewność, że informatycy zatrudnieni w danej firmie posiadając odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz kwalifikacje.

Usługi informatyczne Wrocław

Korzystanie z outsourcingu IT to także gwarancja ciągłości obsługi, ponieważ w przypadku nieobecności jednego z pracowników czy to z powodu urlopu, czy też zwolnienia chorobowego, jego obowiązki może przejąć inny pracownik.

« »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.