WARTO WIEDZIEĆ
franki szwajcarskie
05 lut
3:46

Jak przewalutować kredyt we frankach?

Osoby, które kilka lat temu zaciągnęły kredyt we frankach na korzystnych warunkach, dziś są w nieciekawej sytuacji. Jak wygląda sytuacja frankowiczów? Czy przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich jest możliwe?

Kredyt we frankach – jak wygląda sytuacja kredytobiorcy?

Życie kredytobiorców, którzy zaledwie kilka lat temu zaciągnęli korzystny kredyt we frankach szwajcarskich, odmieniło się jednego dnia. 15 stycznia 2015 r., który przeszedł do historii jako “czarny czwartek”, to dzień, kiedy frank szwajcarski umocnił się względem innych walut. Wtedy też zapadła decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, który ogłosił skok wartości waluty i porzucenie polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego. Kredyt we frankach wzięty na dom czy mieszkanie okazał się zobowiązaniem będącym wyzwaniem i dużym obciążeniem finansowym.

Skokowe wzrosty wartości rat, a także stosunkowe zwiększanie się salda kredytu o kilka, a nawet kilkadziesiąt procent, wpędziło kredytobiorców w jeszcze większe długi lub zmusiło do sprzedaży zadłużonych nieruchomości. 

Przewalutowanie kredytu we frankach – czy warto?

Wielu osobom wydaje się, że przewalutowanie kredytu hipotecznego we frankach to najlepsze rozwiązanie, aby zapomnieć o niekorzystnych warunkach spłacania kredytu. Chociaż przewalutowanie wydaje się być opłacalne, to nie zawsze tak jest ze względu na różne procedury, które mogą być obciążone dodatkowymi opłatami czy prowizjami.

Zaciągając kredyt w innej walucie, zawsze trzeba się liczyć z ryzykiem walutowym, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć kierunku zmian kursu pieniądza. Co więcej, warto mieć na uwadze, że obecnie nie ma żadnych przepisów regulujących przewalutowanie kredytu. Frankowicze mogą się opierać jedynie na przepisach ustawy o prawie bankowym i innych ogólnych prawach przysługujących osobom fizycznym. 

Jak wygląda proces przewalutowania kredytu we frankach?

Przewalutowanie kredytu we frankach może się bardzo rozciągać w czasie ze względu na długą procedurę związaną z przewalutowaniem kredytu.

Złożenie wniosku o przewalutowanie

Złożenie wniosku o przewalutowanie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich jest pierwszym krokiem niezbędnym do rozpoczęcia procedury. Wzór dokumentu powinien pochodzić ze strony banku, w którym został zaciągnięty kredyt. Co więcej, warto mieć na uwadze kurs przewalutowania, który może być liczony na dzień złożenia wniosku. 

Oczekiwanie na decyzję banku

Czas oczekiwania na decyzję banku może być bardzo długi, ponieważ bank może na nowo badać zdolność kredytową. Celem jest sprawdzenie czy przewalutowanie kredytu spowoduje, że możliwe będzie spłacanie kredytu na nowych warunkach. 

Podpisanie aneksu

Podpisanie aneksu do umowy to krok, który następuje po wydaniu przez bank pozytywnej opinii. Podpisanie aneksu wiąże się z nowymi obowiązkami związanymi ze spłatą kredytu.

przewalutowanie chf

Zalety przewalutowania:

  • spłacanie kredytu w złotówkach,
  • możliwe obniżenie marży kredytu,
  • możliwe lepsze oprocentowanie,
  • większa płynność finansowa.

Wady przewalutowania:

  • dodatkowe opłaty wynikające z kosztów wymiany walut,
  • gorsze oprocentowanie,
  • wyższa marża kredytu.

Czy masz szansę przewalutować kredyt we frankach?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o szansę przewalutowania kredytu we frankach, ponieważ wiele zależy od sytuacji ekonomicznej Frankowicza, ale też od zasad przewalutowania stawianych przez bank. Mimo zalet, z jakimi wiąże się przewalutowanie kredytu na złotówki, taka operacja może się wiązać z niemałymi kosztami czy zmianą oprocentowania.

Chociaż minęło kilka lat, to wiele osób nadal czuje się oszukanych przez banki. Korzystając z pomocy doświadczonych profesjonalistów, pozornie korzystne umowy kredytowe można jednak unieważnić. Samodzielnie może być to jednak bardzo trudne. Kompleksową pomoc dla Frankowiczów oferują kancelarie, które zajmują się pomocą prawną dla kredytobiorców we frankach szwajcarskich. Kancelarie oferujące pomoc frankowiczom to najlepsze rozwiązanie dla frankowiczów, którzy chcą się starać o odzyskanie nadpłaconej gotówki i potrzebują wsparcia w pozwaniu banków w celu odfrankowania kredytu lub unieważnienia umowy.

« »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.