Energia elektryczna jest niezbędna w dzisiejszym świecie, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie, co sprawia, że konieczne jest rozwijanie branży energetycznie i stawianie na nowsze, bardziej wydajne i ekologiczne rozwiązania. Z tego względu można obecnie zauważyć rosnące zainteresowanie różnymi rozwiązaniami, które działają w oparciu o odnawialne źródła energii.
Jednym z takich rozwiązań jest z pewnością biomasa, która jest coraz częściej wybieranym surowcem, wykorzystywanym w procesie produkowania energii elektrycznej. Czym jest biomasa, w jaki sposób się ją produkuje, jakie są jej rodzaje i jakie wymagania muszą spełnić firmy, aby mogły legalnie produkować ten materiał?
Biomasa to materiał składający się głównie z odpadów, które powstają zazwyczaj jako efekt uboczny różnych procesów produkcyjnych. Biomasa pochodzi z resztek zwierzęcych i roślinnych, pozyskiwanych m.in. w gospodarstwach domowych, rolnictwie, leśnictwie, pielęgnacji publicznych terenów zielonych oraz innych tego typu miejscach i procesach. Oprócz tego może to być także mieszanina odpadów komunalnych i przemysłowych. Biomasa jest to więc grupa różnych substancji ciekłych lub stałych, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które podlegają procesowi biodegradacji.
W ujęciu energetycznym biomasa to źródło energii pierwotnej, które wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji ciepła, biopaliw oraz energii elektrycznej. Jest to także jedno z najstarszych, najłatwiejszych do pozyskania i najszerzej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej.
Proces spalania biomasy nie generuje takich negatywnych skutków dla środowiska jak spalanie np. paliw kopalnych, głównie z tego względu, że zawiera znacznie mniej szkodliwych pierwiastków, głównie siarki.
Biomasa to po części sposób na pozbycie się różnych odpadów i resztek pochodzenia organicznego, które powstają samoistnie podczas różnych procesów produkcyjnych i nie tylko. W taki sposób mogą one zostać zutylizowane, jednocześnie uczestnicząc w produkcji energii. Jest to więc bardzo opłacalne rozwiązanie, jednak warto pamiętać o tym, że biomasę można również pozyskiwać w inny sposób. Czasami w celu pozyskania tego materiału hoduje się specjalnie wybrane gatunki roślin, które charakteryzują się szybkim przyrostem i małymi wymaganiami odnośnie gleby i uprawy. Dzięki temu, w szybki, tani i prosty sposób, można pozyskać materiał organiczny pochodzenia roślinnego, czyli biomasę, którą będzie można później wykorzystać w celu produkcji energii.
Biomasa jest także stale produkowania w samoistny sposób, np. w lasach i na łąkach, gdzie poprzez naturalne procesy rozwoju roślin powstaje właśnie ten materiał. Z tego powodu jest to tak ekologiczne i pożądane źródło energii odnawialnej, które w bardzo prosty sposób można pozyskać.
Biomasę można podzielić na różne rodzaje, pod względem stanu skupienia. Wyróżnić tutaj można takie jej rodzaje jak:
Firmy zajmujące się produkcją biomasy, muszą przejść certyfikację, po to, aby ich produkt mógł trafić na rynek europejski. Certyfikat uzyskany poprzez przeprowadzanie audytu i weryfikację biomasy i biopaliw daje gwarancję, że produkty są zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów unijnych i mogą zostać dopuszczone do obrotu na rynku europejskim. Certyfikacja biomasy obejmuje podmioty wykonujące działalność w zakresie wytwarzania biokomponentów, przetwarzania biomasy oraz zakupu, importu lub nabywania biomasy. Ponadto dystrybutorzy biopaliw, po uzyskaniu certyfikatu mogą korzystać z ulg podatkowych wprowadzonych w państwach członkowskich UE.